Skąd wziął się zwyczaj dekorowania choinki na Boże Narodzenie? Oto szczegóły, o których prawdopodobnie nie wiesz, tej starożytnej tradycji.
Do najpopularniejszych tradycji bożonarodzeniowych na świecie należy choinka. Udekorowana kulkami, lampkami, girlandami, słodyczami choinka jest zwykle przygotowywana z okazji święta Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia. To właśnie wokół choinki ludzie zbierają się w bożonarodzeniowy poranek, aby odpakować prezenty, które zostały umieszczone pod choinką.

Ale skąd się wziął zwyczaj dekorowania jodły na Boże Narodzenie?

Początki choinki są pogańskie. Tak naprawdę wydaje się, że u źródeł dzisiejszej choinki stoi długa i pradawna tradycja, która ma swoje korzenie w kulturze celtyckiej. Dla druidów, starożytnych kapłanów Celtów, jodła była uważana za symbol długiego życia, ponieważ zawsze pozostawała zielona nawet zimą. Z nadejściem zimy jodły zostały więc ścięte i ozdobione wstążkami, pochodniami, małymi dzwoneczkami i zwierzętami wotywnymi, aby przebłagać łaski duchów.
Jodła jest symbolem życia. Wydaje się, że oprócz Celtów również Wikingowie z dalekiej północy Europy wyznawali kult świerka, drzewa zdolnego do wyrażania magicznych mocy. Drzewa zostały wycięte, przywiezione do domu i udekorowane owocami, przypominając im o żyzności, jaką przywróci im wiosna.

Chrześcijańskie znaczenie choinki.

Wraz z narodzinami chrześcijaństwa użycie choinki umocniło się również w tradycjach chrześcijańskich. Biblijna scena Edenu nadaje mu znaczenie chrześcijańskie. W noc, w której obchodzone są narodziny Chrystusa, drzewo umieszczone w centrum Ogrodu Eden staje się również drzewem, wokół którego ludzkość znajduje przebaczenie.

W którym mieście pojawiła się pierwsza choinka?

Wydaje się, że choinka narodziła się w Tallinie w Estonii w 1440 roku, kiedy na Placu Ratuszowym wzniesiono dużą jodłę, wokół której młodzi kawalerowie, mężczyźni i kobiety, tańczyli razem w poszukiwaniu bratniej duszy. Zwyczaj ten został następnie wznowiony w Niemczech, gdzie w 1571 roku istnieje opowieść o drzewie ozdobionym w Bremie jabłkami, orzechami włoskimi, daktylami i papierowymi kwiatami. Wśród miast, które deklarują się jako miejsca pierwszej choinki, jest również Ryga na Łotwie, gdzie znajduje się również tablica napisana w ośmiu językach upamiętniająca wydarzenie z 1511 roku.

Skąd światła elektryczne na choince?

Amerykanin Edward H. Johnson jest ojcem znanej nam choinki. Johnson, wspólnik słynnego wynalazcy Thomasa Edisona, po raz pierwszy użył lamp elektrycznych do dekoracji choinki w swoim domu w 1884 roku. Zaledwie dziesięć lat później, w 1894 roku, Biały Dom otrzymał również własną choinkę ozdobioną elektrycznymi światłami.