Przed osobami, które mierzą się z przygotowaniem pogrzebu dla zmarłego, pojawia się wiele pytań. Jedno z nich dotyczy wyboru urny. Nierzadko jeszcze przed śmiercią dana osoba informuje rodzinę, że życzy sobie kremacji, innym zaś razem, gdy takie życzenia nie są wyartykułowane, najbliżsi sami decydują – z różnych powodów – o kremacji. Przed nimi pojawia się więc konieczność zadecydowania o rodzaju urny. Czym się kierować podczas jej wybierania?

Urny wykonane z różnych materiałów

Urny można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Ta kwestia determinuje ich trwałość, wagę, a także cenę zakupu. Poza tym może to być kwestia konieczności wykonania na zamówienie.

Na rynku można znaleźć urny wykonane z następujących materiałów:

drewniane – charakteryzują się dużą trwałością, wytrzymałością i sporą wagą. Wykonywane są najczęściej z drewna sosnowego, dębowego lub bukowego. Nie brakuje im wyjątkowej estetyki, także za sprawą lakierowania. Tego typu urny można znaleźć na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/

metalowe – najczęściej wykonywane są z mosiądzu lub stali. Charakteryzują się trwałością i niewielką wagą, poza tym są stosunkowo tanie

kamienne – są ciężkie i bardzo wytrzymałe. Wśród kamieni stosowanych do wyrobu urn wymienia się marmur, granit czy onyks. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się ciekawą estetyką, która zdecydowanie rekompensuje ich wysoką cenę

ceramiczne – wykonywane są z wypalanej gliny. Ten sposób produkcji pozwala na uzyskanie bardzo szerokiej palety kształtów i kolorów. Nie brakuje wśród nich nawet fantazyjnych modeli. Cechuje je ponadto duża wytrzymałość

kompozytowe – również są wytrzymałe, bazują na tworzywach sztucznych. Należą do najtańszych urn, choć ich estetyka potrafi zaskoczyć, ponieważ mogą imitować wyglądem naturalny kamień.

Są to najpopularniejsze rodzaje urn, które znajdują się na rynku. Można również wybierać wśród zdecydowanie mniej popularnych modeli, np. mosiężnych czy z brązu. Ciekawą opcją są także urny szklane, choć te bardzo trudno znaleźć na rynku.

Kształt, wielkość i zdobienia

Materiał to tylko jeden z elementów, na który trzeba zwrócić uwagę. Równie ważna jest wielkość urny, jej kształt oraz ewentualne zdobienia.

Urny dostępne są w różnych wielkościach – najczęściej 3-4 litrowe, ale można znaleźć również większe bądź mniejsze, np. urny dziecięce. Podobnie rzecz się ma z kształtami. Popularne są urny prostokątne, mające kształt walca lub wazonu, lecz zainteresowaniem cieszą się także te w kształcie serca, łezki, okrągłe, przypominające małe trumny lub sarkofagi, a nawet te w najbardziej nietypowych kształtach, które są wykonywane na zamówienie.

Wśród zdobień również jest bardzo szeroki wybór – począwszy od tradycyjnych, nawiązujących do motywów religijnych, tych bardziej uniwersalnych, np. motywów kwiatowych, a kończąc na wykonywanych na specjalne zamówienie.

Wybór na rynku jest ogromny, dlatego należy przemyśleć, jak ma wyglądać urna. Można w tej kwestii poradzić się zakładu pogrzebowego, który oferuje urny.